Karel Martiš, 608374535, phejl@lednice.org, primáš, zpěvák, skladatel, lidová hudba
Vánoční koledy z Moravy Báječná Lednice - region, turistika
Valtice - hlavní město vína Romantický Mikulov

Karel Martiš

Motto: Ať žije, kdo pije, vodu z Dyje.

Zde je představen jeden z nejlepších moravských hudebníků,
Karel Martiš, muzikantská legenda.

životopis
vystoupení cimbálové hudby - CDčka - projekt - cimbálbeat - skládání na přání a na klíč - výuka lidové hudby
návrh a prosba - kontakty

 
Životopis
(v zásadě pravdivý, leč napsán s mírnou nadsázkou a nádechem černého humoru)

Karel je renesanční osobnost, spojuje v sobě muziku, víno i lásku k ženám a Moravě.

Karel se narodil asi před 40 lety v Pavlově, pod Pálavskými kopci.
Od mala měl jasné nadání pro hudbu, které ale projevoval řekněme svérázně. Například lásku k houslím vyjádřil tak, že je přerazil o zeď (když jej nutili, aby se na ně naučil hrát). S tímto pokusem ale hrubě neuspěl, neboť jeho otec, místní kovář, housle hravě vyspravil (srovnal kobylku ve svěráku a vyztužil ji železnou vzpruhou, aby preventivně odradil Karla od dalších podobně nerozumných pokusů a zkažení si světlé muzikantské budoucnosti, což Karlovi vysvětlil mimo jiné pár ranami potěhem).
Karel to měl na paměti, podobných pokusů zanechal, ale nedal se ovlivnit od jiných a hledal si k hudbě vlastní cestu, což mu zůstalo dodnes. Svoje přirozené muzikantské nadání vylepšoval vlastním cvičením nebo hraním s kamarády - například s Peťou Zugárkem, dnešním dvorním cimbálistou Jožky Černého.
Studia si odbyl na brněnské konzervatoři, na kterou dodnes v dobrém vzpomíná (že to byly nějaké tahy se spolužáky po brněnských hospůdkách).
Záhy se dostal do jednoho z našich nejlepších lidových souborů - do Ondráše. Tam začal od píky a postupně se vypracoval nejprve na primáše a poté na dramaturga a souborového profesora lidové hudby. Vychoval celou generaci muzikantů, kteří dnes šíří slávu moravské i české hudby doma i v zahraničí. Hrál po celém světě, namátkou jmenujme legendární vystoupení na americké vojenské základně v Norfolku nebo hraní pro arabské šejky.
Soubor Ondráš musel opustit, když před cca 2 roky vážně onemocněl. Rok se potácel mezi životem a smrtí. Osud (či Pán Bůh) ale rozhodli jinak, zřejmě má na tomto světě ještě muzikantské poslání. Paní primářka z Vojenské nemocnice Střešovice v Praze přišla na příčinu této nemoci, z čehož vyplynulo i účinné léčení, které trvalo přes půl roku.
Nyní je Karel již několik měsíců zpátky v životě, měli byste slyšet a prožít jeho hudební projev při prvním veřejném vystoupení po uzdravení (já to zažil).
Založil vlastní cimbálku "Cimbálová hudba Karla Martiše", se kterou šíří radost z moravské lidové hudby v regionu i dalších místech České republiky.
Vydal několik CDček, jmenujme "Best of Ondráš", "Zpívání v Milovicích" či "Vánoční koledy z Moravy".
Pracuje na hudebních projektech "Zpěvník - Moravské, české a slovenské lidové písničky" a "Muzikál Morava".
Nejmladší muzikantskou generaci i dospělé učí moravské lidové hudbě v Lidušce (Lidová škola umění) v Milovicích.

Tož, přejeme Ti, Karle, ještě hodně hudebních let.
Za všechny příznivce i za ty, kterým rozdáváš hudební a životní radost.
Petr

 
Vystoupení cimbálové hudby

Karel má skvělou cimbálku, nazvanou "Cimbálová hudba Karla Martiše". Je složena z pečlivě vybraných lidových muzikantů Dolní Moravy. Hudba Vám zahraje při Vašem pobytu na jihu Moravy, přijede za Vámi kamkoli do České republiky i zahraničí.

 
CDčka

Best of Ondráš Best of Ondráš - nejlepší melodie z Ondráše.
Zpívání v Milovicích Zpívání v Milovicích - písničky a vyprávění z nádherného kraje pod Pálavou.
Cimbálbeat Cimbálbeat - písničky z muzikálu Morava, nový hudební styl, spojení cimbálové hudby, bigbeatu a rocku.
Vánoční koledy z Moravy Vánoční koledy z Moravy - nejznámějsí koledy v moravské tónině.
Obaly CD
Výše uvedená CD zasíláme na dobírku. Cena jednoho CD je 200 Kč plus balné a poštovné. Objednávky a dotazy, prosím, pomocí emailu phejl@lednice.org.

 
Projekt

Zpěvník - Moravské, české a slovenské lidové písničky Zpěvník - moravské, české a slovenské lidové písničky - 1000 písniček, 500 moravských, 300 českých, 200 slovenských.
Je hotova první polovina funkčního projektu, to jest texty písniček, sebrané, zapsané, vyhodnocené (verze, varianty) a pečlivě zkorigované. Texty jsou zapsány ve třech formátech: Internet (WWW stránky), Word (.doc), knížka (tištěný zpěvník). Ve druhé polovině bude pořízen notový zápis pro zpěv a jednotlivé nástroje (cimbál, housle, viola, basa, klarinet). Bude k dispozici poslech melodií na Internetu. Dále budou sebrány nahrávky písniček, případně pořízeny nahrávky nové, a vystaveny na Internetu. Tak vznikne komplex lidové hudby pro laiky (např. pro zpívání ve vinném sklepě) i odborníky (hudebníky cimbálových hudeb a učitele lidové hudby). Jedná se o největší komplexní projekt v oblasti lidové hudby v dějinách Moravy. Takhle budou vypadat kompletně zpracované lidové písničky. Jako příklad byla zvolena písnička "Eště si já": Eště si já - list písničky (WWW stránka písničky), Eště si já - text (formát Word - .doc), Eště si já - notový zápis (zpěv a nástroje), Eště si já - melodie, Eště si já - nahrávka. Zde jsou další příklady notových zápisů písniček: Láska a svár, To ta Helpa, Zdálo sa mi, zdálo.

 
Cimbálbeat

Muzikál Morava Muzikál Morava - první moravský lidový muzikál, milostný trojúhelník na pozadí napoleonských válek, reminiscence na Gérarda Philipa, oslava života, lásky a Moravy, cimbálbeat - nový hudební styl - spojení cimbálové hudby, bigbeatu a rocku.
Je hotov kompletní scénář (dějství, herci, prostředí, dekorace...) a písničky (včetně nahrávek - Internet, CD). Je třeba napsat libreto (dialogy). Poté bude muzikál realizován v divadelní a filmové formě.

 
Skládání na přání a na klíč

Jedním z oborů činnosti Karla Martiše je skladba. V případě Vašeho zájmu Vám napíše hudební skladbu či skladby, a to prakticky v jakémkoli hudebním žánru a formátu. Může to být hudební gratulace, melodie, písničky, muzikály a jejich části, soundtracky, videoklipy, hudba k reklamě apod.

 
Výuka lidové hudby

Karel Martiš učí lidovou hudbu, zpěv a jednotlivé nástroje (cimbál, housle, viola, basa). Výuka je pro děti i dospělé. Karel má mnohaleté zkušenosti s výukou, vychoval celou generaci moravských hudebníků.
Můžete přijet na seznámení s lidovou hudbou, na konzultaci nebo na několikadenní pobyt. Pobyt je spojen s prožitky z krás jižní Moravy (památky, příroda, vinné sklepy, koně...). Ubytování je v Milovicích, vinném kraji pod Pálavou, nebo na místech v Lednicko-valtickém areálu (Světové dědictví UNESCO).

 
Návrh a prosba

Vážení přátelé,
pro rozpracované a funkční projekty "Zpěvník - Moravské, české a slovenské lidové písničky" a "Muzikál Morava" hledáme naléhavě financování, bez kterého není možné projekty dokončit.
Může se jednat o mecenášství, sponzorství, dotaci, investici či producenství.
Pokud byste mohli Vaši finanční účast v těchto projektech zvážit, nebo věděli o někom, kdo by se na projektech mohl finančně podílet (ať už člověk, instituce, organizace či firma), prosím, dejte vědět.
Hudebním nakladatelstvím, vydavatelstvím, distributorům a velkoprodejcům nabízíme exkluzivní prodej či distribuci některého z výše uvedených CD (Best of Ondráš, Zpívání v Milovicích, Cimbálbeat, Vánoční koledy z Moravy).
Hudebním a reklamním producentům nabízíme skládání na klíč (melodie, písničky, muzikály a jejich části, soundtracky, videoklipy...), a to prakticky v libovolném hudebním stylu.
Odpovědět, nebo vznést dotazy, můžete na emailu phejl@lednice.org.
Děkujeme.
Karel Martiš a Petr Hejl

 
Kontakty

Ing. Petr Hejl, CSc.
Ondrouškova 15, 63500 Brno
tel.: 608 374 535
email: phejl@lednice.org

© Petr Hejl