Muzikál Morava, 608374535, phejl@lednice.org, první moravský lidový muzikál, milostný trojúhelník na pozadí napoleonských válek, reminiscence na Gérarda Philipa, oslava života, lásky a Moravy, cimbálbeat, nový hudební styl, spojení cimbálové hudby, bigbeatu a rocku
Muzikál Morava Báječná Lednice - region, turistika
Valtice - hlavní město vína Romantický Mikulov

Muzikál "Morava"

první moravský lidový muzikál, milostný trojúhelník jehož pozadí tvoří napoleonské války,
oslava života, lásky a Moravy, reminiscence na Gérarda Philipa,
cimbálbeat - nový hudební styl - spojení cimbálové hudby, bigbeatu a rocku

Muzikál Morava
 
Vážení přátelé muzikálů a Moravy, přeji Vám dobrý den,

na těchto WWW stránkách naleznete zbrusu nový muzikál o životě, lásce i smrti, Moravě. Jsou zde památky, příroda, víno, hudba i koně. A je zde i varování lidstvu před sebezničením, které může přinést terorismus a globální oteplování.


Zde je stručný děj muzikálu:

Je po francouzské revoluci, v Evropě probíhají napoleonské války, schyluje se k bitvě U Slavkova.
Zbojník Jánoš přepadne lednický zámek a ukradne knížeti Aloisu Josefovi klenoty, kníže mu slibuje pomstu.
Lednická děvčica Jana miluje valtického šohaja Petra. Po vinobraní se setkají Jana s Petrem na milostné schůzce. Po schůzce se potkají se slovenskou vědmou, ta věští neblahou budoucnost lidstva (katastrofy, války, terorismus, ničení přírody, globální oteplování).
Petr a jeho kamarád Karel jsou odvedeni do rakouského vojska, v Lednici proběhne rozlúčka s rekrúty.
Kníže Alois Josef Liechtenstein pokračuje v díle svých předků a buduje Lednicko-valtický areál, kulturní krajinu, jakožto symbiózu mezi člověkem a přírodou. Chystá se postavit Minaret a Zámecký rybník.
Chudého francouzského šlechtice Gérarda (Gérard Philipe, Fanfán Tulipán) násilím odvedou od jeho milé Giny (Gina Lollobrigida) k napoleonskému vojsku.
Francouzské, rakouské a ruské vojsko se blíží ke Slavkovu, kde svedou bitvu Tří císařů (imperátor Napoleon, císař František, car Alexandr). Během bitvy vybojují souboj Gérard a podmaršálek Jan z Liechtensteina, zvítězí Gérard, podmaršálek je raněn a zajat Francouzi. Francouzi zvítězí, Rusové prchají na Mutěnice, Francouzi je pronásledují, Gérard padne do rakouské léčky, kterou vedou Petr s Karlem, je v souboji s Petrem raněn a zajat.
700 francouzských zajatců, mezi nimi Gérard, je odsouzeno k nuceným pracem a hloubí Zámecký rybník v Lednici. Při hloubení se Gérard setká s Janou a oba se do sebe na první pohled zamilují. Slibuje jí, že spolu s ní uprchne a vezme ji do Francie na svoji usedlost.
Jana se rozejde s Petrem, ten chce spáchat sebevraždu skokem z vysoké valtické vyhlídkové terasy Reistny, což mu rozmlouvá jeho kamarád Karel. Petr je tak zklamaný z nešťastné lásky, že se nakonec odhodlá a skočí dolů, ale šťastnou náhodou dopadne do seníku, který je pod Reistnou, a nic se mu nestane.
Vojáci knížete Aloise Josefa dopadnou zbojníka Jánoše a pověsí ho na Pálavě. Ještě před smrtí prorokuje Jánoš knížeti, že se mu stane do roka a do dne neštěstí, a to, že mu zemře jediná dcera Klára.
Gérard se za pomoci Jany pokusí o útěk, je chycen a předveden před knížete Aloise Josefa. V rozhovoru mu kníže prozradí, že se připravuje výměna Gérarda za podmaršálka Jana z Liechtensteina.
Tři císaři podepisují mírovou smlouvu, která obsahuje i dohodu o výměně zajatců.
Před výměnou zajatců je otevírán mezitím postavený Minaret a napouštěn Zámecký rybník. Klára, dcera knížete Aloise Josefa, uklouzne po vlhkém břehu a spadne do napouštěného proudu. Gérard jí skočí na pomoc, vysadí ji zpět na břeh, ale stále sílící proud jej stáhne zpět do vody, on již nemá sílu vyplavat, zmizí pod hladinou a utopí se. Svou obětí ale vykoupí život Kláry, která měla podle proroctví Jánoše zahynout.
Jana je v hlubokém smutku po své životní lásce. Při slavnosti na počest otevření Minaretu a Zámeckého rybníku a tryzny za Gérarda a jeho oběť ve prospěch Kláry se Jana znovu setká s Petrem, smíří se s osudem a vrátí se ke své první lásce.


Hudba je v novém hudebním stylu, který jeho autor, primáš a skladatel Karel Martiš z Milovic, nazval cimbálbeat.
Jedná se o spojení cimbálové hudby, bigbeatu a částečně i rocku.
Písničky zpívají Ludmila Malhocká, Karel Martiš, Jan Gajda a jako host Stanislav Hložek.
Na další stránce si můžete on-line poslechnout všechny písničky, které byly zatím k muzikálu "Morava" nahrány.


Přeji Vám příjemnou četbu i poslech.

Petr Hejl

© Petr Hejl