Muzikál Morava, 608374535, phejl@lednice.org, první moravský lidový muzikál, milostný trojúhelník na pozadí napoleonských válek, reminiscence na Gérarda Philipa, oslava života, lásky a Moravy, cimbálbeat, nový hudební styl, spojení cimbálové hudby, bigbeatu a rocku
Muzikál Morava Báječná Lednice - region, turistika
Valtice - hlavní město vína Romantický Mikulov

Muzikál Morava



základ - stav - návrh a prosba
doba - děj - historie a legendy - fotografie - hudba (písničky)
dokumenty - zdroje - kontakty

Základ

Idea a hudba: Karel Martiš.
Námět a scénář: Petr Hejl.
Hudební styl: Cimbálbeat - nový hudební styl - spojení cimbálové hudby, bigbeatu a rocku.
Písničky na CD "Cimbálbeat" zpívají: Karel Martiš, Jan Gajda, Stanislav Hložek a Ludmila Malhocká.



Stav

Je hotov kompletní scénář (dějství, herci, prostředí, dekorace...) a písničky (včetně nahrávek - Internet, CD). Je třeba napsat libreto (dialogy). Poté bude muzikál realizován v divadelní a filmové formě.


Doba

Historické období
Napoleonské války.
Čas
Podzim rok 1805 a jaro roku 1806.
Roční období
Nejprve podzim (až do bitvy U Slavkova), potom jaro (od setkání Jany s Gérardem).



Děj

Je po francouzské revoluci, v Evropě probíhají napoleonské války, schyluje se k bitvě U Slavkova.
Zbojník Jánoš přepadne lednický zámek a ukradne knížeti Aloisu Josefovi klenoty, kníže mu slibuje pomstu.
Lednická děvčica Jana miluje valtického šohaja Petra, její mamka Marie její lásce přeje, zatímco její otec Josef, bohatý vinař a starosta Lednice, této lásce brání. Vinaři z Lednice a Valtic slaví vinobraní. Po oslavě se setkají Jana s Petrem na milostné schůzce. Po schůzce se potkají se slovenskou vědmou, ta věští neblahou budoucnost lidstva (katastrofy, války, terorismus, ničení přírody, globální oteplování).
Petr a jeho kamarád Karel jsou odvedeni do rakouského vojska, v Lednici proběhne rozlúčka s rekrúty.
Kníže Alois Josef Liechtenstein pokračuje v díle svých předků a buduje Lednicko-valtický areál, kulturní krajinu, jakožto symbiózu mezi člověkem a přírodou. Chystá se postavit křesťanský kostel a Zámecký rybník. Ledničtí občané a konšelé se postaví proti tomu, aby jim "Němec" stavěl ve městě kostel, kníže se natruc rozhodne postavit na svém pozemku Minaret. Ke konzultaci si pozve arabského šejka Abdul al Rašida. Stavbu svěří Josefu Hardtmuthovi, dvornímu architektu šlechtického rodu Liechtensteinů, který před stavbou Minaretu vynalezl v Lednici tužku (obalil tužku dřevem), a to na popud své ženy (nechtěla mu prát bílé klotové rukávy, věčně špinavé od tuže). Architekt Josef Hartdmuth nechá pro Minaret vystavit kruhové lešení, zedníci se na toto lešení bojí vstoupit, Von Dittrich, kaprál císařského husarského pluku, vezme svého koně, vyjede až na vrchol lešení a zdráv sjede dolů. Zedníci se zastydí, vstoupí na lešení a Minaret v krátké době postaví.
Chudého francouzského šlechtice Gérarda (Gérard Philipe, Fanfán Tulipán) násilím odvedou od jeho milé Giny (Gina Lollobrigida) k napoleonskému vojsku.
Francouzské, rakouské a ruské vojsko se blíží ke Slavkovu, kde svedou bitvu Tří císařů (imperátor Napoleon, císař František, car Alexandr). Během bitvy vybojují souboj Gérard a podmaršálek Jan z Liechtensteina, zvítězí Gérard, podmaršálek je raněn a zajat Francouzi. Francouzi zvítězí, Rusové prchají na Mutěnice, Francouzi je pronásledují, Gérard padne do rakouské léčky, kterou vedou Petr s Karlem, je v souboji s Petrem raněn a zajat.
700 francouzských zajatců, mezi nimi Gérard, je odsouzeno k nuceným pracem a hloubí Zámecký rybník v Lednici. Při hloubení se Gérard setká s Janou a oba se do sebe na první pohled zamilují. Slibuje jí, že spolu s ní uprchne a vezme ji do Francie na svoji usedlost.
Jana se rozejde s Petrem, ten chce spáchat sebevraždu skokem z vysoké valtické vyhlídkové terasy Reistny, což mu rozmlouvá jeho kamarád Karel. Petr je tak zklamaný z nešťastné lásky, že se nakonec odhodlá a skočí dolů, ale šťastnou náhodou dopadne do seníku, který je pod Reistnou, a nic se mu nestane.
Vojáci knížete Aloise Josefa dopadnou zbojníka Jánoše a pověsí ho na Pálavě. Ještě před smrtí prorokuje Jánoš knížeti, že se mu stane do roka a do dne neštěstí, a to, že mu zemře jediná dcera Klára.
Gérard se za pomoci Jany pokusí o útěk, je chycen a předveden před knížete Aloise Josefa. V rozhovoru mu kníže prozradí, že se připravuje výměna Gérarda za podmaršálka Jana z Liechtensteina.
Tři císaři podepisují mírovou smlouvu, která obsahuje i dohodu o výměně zajatců.
Před výměnou zajatců je otevírán mezitím postavený Minaret a napouštěn Zámecký rybník. Klára, dcera knížete Aloise Josefa, uklouzne po vlhkém břehu a spadne do napouštěného proudu. Gérard jí skočí na pomoc, vysadí ji zpět na břeh, ale stále sílící proud jej stáhne zpět do vody, on již nemá sílu vyplavat, zmizí pod hladinou a utopí se. Svou obětí ale vykoupí život Kláry, která měla podle proroctví Jánoše zahynout.
Jana je v hlubokém smutku po své životní lásce. Při slavnosti na počest otevření Minaretu a Zámeckého rybníku a tryzny za Gérarda a jeho oběť ve prospěch Kláry se Jana znovu setká s Petrem, smíří se s osudem a vrátí se ke své první lásce.



Historie a legendy

Historie Lednice - netradiční pojetí, zajímavé zpracování, spojení s legendami, Liechtensteinové, šlechtický rod, kulturní krajina.
Legendy z Lednice a okolí - povídání, legendy, báje, mýty, pověsti, bajky, historky, příhody, příběhy, vyprávění, fakta, zajímavosti, historie, současnost, Lednice, okolí, Morava, Česká republika.



Fotografie

V těchto exteriérech a interiérech se odehrává děj muzikálu.
Zámek Lednice - nádherná stavba, krásná výzdoba, klasický pohádkový styl, založen ve 12. století, tehdy gotická tvrz, spálená husity, postupně přestavěn (gotika, renesance, baroko - klasicismus, novogotika), dnešní přestavba zámku pochází z poloviny 19. století, 3 prohlídkové okruhy (společenská část - známé dřevěné schodiště, tesané z jednoho kmene stromu, apartmány, obrazová galerie - část Moravské galerie - romantismus 19. století), Rytířský sál, další sály, Palác hřebců (hospodářská část, bývalá konírna a dvě jízdárny).
Zámek Lednice - jeskyně Grotta - umělá jeskyně, nejstarší a největší umělá jeskyně na světě, umělé krápníky, krápníky z Moravského krasu, figuríny z lednických pověstí, papříklad upír Ryzlink.
Zámek Lednice - skleník - botanická zahrada, největší skleník v České republice, 92 x 13 x 10 m, 250 druhů exotických rostlin - tropické a subtropické, krásné palmy a květy, nejstarší sbírka v Evropě.
Akvárium Malawi - 40 x 1 m vody, tropické a subtropické ryby, sladkovodní a mořské ryby, stovky barevných ryb z Afriky, Asie a Ameriky, piraně, murény, rejnoci, krokodýli, želvy... suvenýry.
Dravci - zajímavá show, desítky dravců, kondoři, supi, orli...
Zámek Lednice - zahrada - francouzský styl (a la Versailles), překrásně kvetoucí květiny, záhony, okrasné rostliny a keře, ozdobné tvary, velké živé ploty.
Zámek Lednice - park - anglický styl (a la Windsor), 574 druhů stromů z celého světa, velký Zámecký rybník, cesty, mosty, řeka, kanály, ostrovy, výhledy, Minaret s rozhlednou, římský Aquadukt, jeskyně Peklo (údajně tam žil poustevník), umělá zřícenina Janohrad (Janův hrad), park přirozeně přechází v lužní les.
Zámek Lednice - Minaret - umístěn v zámeckém parku na břehu Zámeckého rybníka, výška 60 m, 303 schodů, symbol multikulturní krajiny, náboženský symbol, rozhledna,stavitel Josef Hartdmuth, dvorní stavitel šlechtického rodu Liechtensteinů, vynalezl v Lednici tužku, Minaret je postaven na místě bývalého močálu na olšových pilotech a dubových překladech, ke stavbě se vztahují 3 legendy.
Obec Lednice - obec, těsně spjatá se zámkem, zajímavá budova radnice.
Restaurace Obecní dům - restaurace na lednické náměstí, řada hotových jídel, minutky, pro individuelní turisty i zájezdy, dobrá obsluha.
Zámek Valtice - velkolepá stavba, historické sídlo šlechtického rodu Liechtensteinů, zahrada, park, vinné sklepy.
Valtice a okolí - krásné město v kotlině, pod kopci na hranici mezi Českou republikou a Rakouskem, zámek, zahrada, park, náměstí, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Reistna - mohutná vyhlídková plošina na kopci nad Valticemi, hlavní město vína, četné vinné sklepy, Salon vín České republiky (100 nejlepších vín České republiky), Zámecký sklep (700 tisíc litrů vína, přístupný veřejnosti), Křížový sklep (1 milion litrů vína, skupiny na objednávku), Hradební vinný sklep (klasický historický sklep, večery u vína), Městský sklep Valtice, Moravský sommelier, Vinné sklepy Valtice, a.s. - jeden z nějvětších výrobců vína v České republice, mistr sommelier Libor Nazarčuk, trojnásobný šampion České republiky a semifinalista mistrovství světa v sommelierství, rekordman České republiky v sabráži (sekání hrdel lahví sektu šavlí).
Zámek Mikulov - původně románský hrad, poté renesanční zámek, nyní honosná barokní stavba, krásně opravená, po staletí sídlo rodu Dirichtensteinů, zdržoval se tu Napoleon, v roce 1866 zde bylo podepsáno prusko - rakouské příměří, město Mikulov, Svatý kopeček - bílý kopec nad městem, křížová cesta, kostel, kaple, daleké výhledy (Lednicko-valtický areál, Valtice, Pálava, příhraniční kopce - západní výběžky Karpat, Rakousko), hrad Turold, jeskyně Turold, vinný sklep, obří sud.
Salety - drobné architektonické památky (stavby) v krajině.
Hraniční zámeček - krásně renovovaná památka, hotel, restaurace a vinný sklep.
Pálava - Pálavské vrchy, Pavlovské vrchy, kopce na jižní Moravě, západně od Lednicko-valtického areálu, nejzápadnější výběžky Karpat, sahají ař do Rakouska, 4 vrcholy (Děvičky, Děvín, Pálava, Stolová hora), Kočičí skála, jeskyně Turold, Soutěska, staroslovanské sídliště na Stolové hoře, zříceniny Dívčí hrady a Sirotčí hrádek, hrad Turold, zbytky kostela, bývalé poustevnické sídlo, bílé skály, zelené louky, stepní květena, borovicové háje, daleké výhledy (až k Bílým Karpatům a do Vídně), Pavlov, Klentnice, Dolní Věstonice, Horní Věstonice, Perná, Dolní Dunajovice, Bavory, Mikulov.
Skála Martinka - krásná vápecnová skála na Pálavě, výška 70 metrů.
Letecké fotografie
Letecké fotografie 2
Letecké fotografie 3
Letecké fotografie 4
Wikipedia - bitva U Slavkova.
Bitva U Slavkova - články, dokumenty, WWW odkazy.

Hudba (písničky)

Lásko, moje lásko Zpívá Ludmila Malhocká.

Nad Břeclavů Zpívá Karel Martiš.

Ej, na vrch Javorníčka Zpívá Karel Martiš.

V maleniském kostelíčku Zpívá Jan Gajda.

Starala sa mamka má Zpívá Karel Martiš.

Tu je, milá, rovinečka Zpívá Karel Martiš.

Vzpomínka Zpívá Stanislav Hložek.

Zapadá slunéčko Zpívá Karel Martiš.

Zdálo sa mi Zpívá Ludmila Malhocká.


Dokumenty

Seznam dokumentů - Základní údaje
Doba - Děj
Historie a legendy - Reminiscence
Jazyk - Hudba - Audio - Video
Scéna - Herci
Dějství
Finance
Poznámky
Dokumenty v souboru .zip


Bannery a servery

Na bannerech nahoře na této WWW stránce vidíte zdroje na Jižní Moravě, ze kterých muzikál "Morava" vychází.
Jsou to památky, příroda, víno, hudba, ženy a koně. Dále je připojen banner, odkazující na domovskou WWW stránku Karla Martiše, který je autorem ideje muzikálu "Morava" a který k tomuto muzikálu složil hudbu.

Kontakty
Informace, rezervace, objednávky
Jižní Morava Ing. Petr Hejl, CSc.
Ondrouškova 15, 63500 Brno
tel.: 608 374 535
email: phejl@lednice.org
WWW adresa: http://www.lednice.org
IČO: 13038940
DIČ: CZ5404240259
Bankovní spojení:
Banka: Česká spořitelna, a.s., pobočka Kounicova 4, 60200 Brno
Číslo účtu: 1303318053
Kód banky: 0800
BIC (SWIFT): GIBACZPX
IBAN: CZ74 0800 0000 0013 0331 8053
© Petr Hejl